Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara günümüzde geniş kullanıcı kitlesine ulaştığından bir çok insanın dikkatini çekiyor. Elektronik sigara, normal sigaraya göre daha az zararlı olduğu için, normal sigaranın zararlarını minimuma indirmek amacı ile kullanılır. Bu cihaz temelde batarya sistemi ile çalışmaktadır. Batarya, atomizer ve başlık olmak üzere 3 basit parçadan meydana gelir. Atomizerin içerisine elektronik sigaranın aroması olan ve e-likit adı verilen ürün konulur. Bu e-likitin çok fazla çeşitleri vardır. Her kullanıcının damak tadına hitap edebilecek tatlarının olması, elektronik sigarayı normal sigaraya göre daha cazip bir hale getiriyor.

Elektronik sigaranın içerisine koyulan likit, ısı sayesinde buhara dönüşüyor. Cihaz bu ısıyı bataryadan sağlıyor. Nefes çekimi esnasında hava ile temas ederek buhara dönüşen likit, elektronik sigaranın kapasitesine bağlı olarak yoğun duman çıkarıyor.

Elektronik sigaralar da normal sigaralar gibi kullanıcılara çok çeşitli seçenekler sunuyor. Pil gücü, atomizer seçenekleri, cihaz kapasitesi gibi farklar elektronik sigaraları birbirinden ayırıyor. Normal sigaradan farklı ateşleme evresi sayesinde zift, katran ve diğer maddelerde ki zararı engeller. Damak tadınıza uygun olan likiti seçtikten sonra bunun içerisinde bulunan nikotin oranını da seçebilirsiniz. Bu da elektronik sigarayı seçmek için bir artı yön oluşturmaktadır. Klasik sigaraya göre çok daha ekonomiktir. Günde 1 paket sigara içen birisi, alacağı 25 ml bir likiti rahatlıkla bir hafta kullanabilir. Bu sonuç neredeyse yarı yarıya bir maliyete eş değerdir.